Konut Kredisi Masrafları

Konut Kredisi Masrafları

Konut kredisi başvurusu yapmadan önce konut kredisi hesaplama işlemi yapılırken daha çok konut kredisi faiz oranları dikkate alınsa da en uygun konut kredisi seçeneği sadece faizi düşük olan seçenek olmayıp masraflar da önemlidir.

Konut kredisi masrafları için alınan ücretlerden öne çıkanları bu nedenle sizler için derledik.

Dosya Masrafı

Dosya masrafı, kredi başvurusu için alınan en önemli masraf olup kredinin toplam maliyetini doğrudan etkiler ve konut kredisi faiz oranlarına göre 500 – 2500 Tl arasında değişir.

Kredi Komisyonu

Kredi komisyonu, konut kredisi için kredi veren bankalar tarafından düşürülen faizlere karşılık önden tahsil edilen bir masraftır. En uygun konut kredisi faizleri size düşük geldiğinde kredi komisyon oranlarını da inceleyip hesaba katmak gerekir.

Ekspertiz Ücreti

Ekspertiz ücreti, kredi veren bankalar ile konut kredisi başvurusu yapanlar arasında yapılan ve evin gerçek değerini belirlemek için SPK lisanslı uzmanlara ve kuruluşlara verilen ücret olup 350 – 750 TL arasındadır.

İpotek Tahsis Ücreti

İpotek tahsis ücreti, konut kredisi başvurusu için bankanın teminat olarak alacağı eve konulacak ipotek masraflarını içeren 200-350 TL olan bir masraftır.

İpotek Fekki Ücreti

İpotek fekki ücreti teminatlı krediler için ipoteğin kaldırılması sürecindeki evrak masraflarına karşılık bankaların talep ettiği bir ücrettir ve bazı bankalar tarafından konmayabilir.

Erken Ödeme Cezası

Erken ödeme cezası, konut kredisi ödeme işlemini vadesinden önce bitirmek için başvuranlara % 2 maksimum oranda uygulanır.

Hesap işletim ve Ekstre Gönderim Ücretleri

Kredi ödeme süreçlerinde yapılan uygulanan hesap işlem ücreti ve kredi ödeme durumunu içeren ekstre gönderim ücretleri de kredi veren bankalar tarafından kredi sahibinden alınır.

DASK, Konut Sigortası ve Hayat Sigortası

Kredi sigorta işlemleri yeni düzenlemelerle zorunlu halden çıkmakla birlikte bazı bankalarca ya da tüketici tercihine göre konulabiliyor. Konut sigortası, kredi alınan bankadan başka bir bankadan da alınabilip 100-150 TL arasındadır. Hayat sigortası de aynı şekilde yapılmakla birlikte yapılmama serbestliği de vardır. Ferdi kaza sigortaları ihtiyaç ve konut kredisi için zorunlu değildir.

 

Konut kredisi başvurusu yapmadan önce konut kredisi hesaplama işlemi yapılırken daha çok konut kredisi faiz oranları dikkate alınsa da en...