Konut Kredisi Dosya Masrafı İadesi

Konut Kredisi Dosya Masrafı İadesi

 

Konut kredisi başvurusu yapanlar ile kredi veren bankalar arasında sorun yaşanmasına neden olan konulardan biri de konut kredisi dosya masrafı.

Dosya masrafı konusu pek çok türde kredi başvurusu için sorun olmakla birlikte en çok talep edilen tutarın konut kredisi başvurusu için olması, sorunu konut kredisi özelinde daha da büyük kılıyor.

Kredi masrafı ve konut kredisi ile ilgili örnek bir karar, Ankara’dan geldi. Ankara’da özel bir şirket çalışanı olan Erhan Furat isimli vatandaş, 2008 yılında kredi veren bankalardan birisi üzerinden 85 bin TL’lik konut kredisi başvurusu yaptı. Söz konusu bankanın, “dosya masrafı” ya da “kredi masrafı” adı altında bir para tahsil ettiği Erhan Furat,  2009 yılında kredi yapılandırma işlemi yaptı.

Kredi yapılandırma işlemi nedeniyle bankaya “erken kapama ve yeniden yapılandırma” adıyla ücret ödeyen vatandaş, ilçe kaymakamlıı kapsamında çalışan tüketici hakem heyeti tarafından belirlenen yasal sınır olan 1.191,52 TL’den daha fazla ödediği bu tutarın hukuksuz olduğunu düşünerek dosya masrafı, yeniden yapılandırma, sigorta ve ekspertiz ücretlerinin toplamı olan 5 bin893 TL’nin iadesini istedi ve mahkeme süreci sonrasında söz konusu tutarın vatandaşa iade edilmesi yönünde karar çıktı.

Konut kredisi başvurusu yapanlar ile kredi veren bankalar arasında sorun yaşanmasına neden olan konulardan biri de konut kredisi dosya masrafı....

Konut kredisi alanında emsal bir karar olması beklenen iade kararı 11 Kasım 2013 günü verildi.